Telefon prin satelit

GSM, Iridium, Inmarsat, Thuraya.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Telefon prin satelit

Postby Razvan4x4 » 12 Feb 2020 15:35

Cu thuraya poti sa dai si sms-uri si sa vorbesti. Chiar si net stie, dar lent si scump. Aaa si poti trimite sms gratis de pe calculator pe el, daca vrei (cauta thuraya free sms).
Casa Iacob nu e acasa

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Telefon prin satelit

Postby georgei23 » 22 Feb 2020 12:27

Eu am avut inmarsat. La fel ca la Thuraya, daca nu vezi sudul nu vorbesti. Ambele comunica cu sateliti geostationari si un satelit acopera 1/3 din glob....cu cat mergi mai la nord nu atat satelitul e relativ mai jos pe cer...Toti satelitii geostationari sunt la 35-36k km la ecuator..In zona Romaniei geostationarii sunt vizibili cam la 45 de grade......Am renunt la el pentru ca devenise foarte scump doar sa il tii activ si sa nu il folosesti...Am luat apoi un InReach Delorme...acum achiztionat de Garmin....ceva mai ieftin ....pentru comunicare de SMS-uri, bidirectionala. Asta utilizeaza sateliti care orbiteaza jurul pamantului mai jos ...si in consecinta oriunde ai fi, la un moment dat mesajul tau se va trimite ca va trece un satelit prin zona lui de comunicare...Daca balauresti in zone izolate singur...e un instrument util..Recomand.
http://georgei23.com/

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Telefon prin satelit

Postby gusteru » 30 Jul 2020 07:06

Ceva detalii despre nReach Delorme, de unde, cat, cum ? ma bate gandul si pe mine sa renunt la thuraya, cam tot din aceleasi motuve, uit mereu sa il incarc

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Telefon prin satelit

Postby georgei23 » 30 Aug 2020 21:51

Gasesti detalii pe situl Garmin, care l-a cumparat intre timp
Eu l-am luat de pe situl lor de la acea vreme. Jucaria e ok....
Nu am mai activat-o de ceva ani ca nu prea am mai iesit, dar 2-3 ani cat l-am folosit am fost multumit. Nu stai sa cauti satelitii ca la telefon...scrii mesajul si cand isi gaseste satelitii il trimite...intre timp tu iti vezi de ale tale....Mai devrem sau mai tarziu un satelit va trece prin raza de actiune a aparatului
http://georgei23.com/

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Telefon prin satelit

Postby Razvan4x4 » 03 Sep 2020 16:27

Eu nu am avut probleme cu thuraya vis-a-vis de semnal. Desigur, trebuie să ai vedere liberă către sud, dar asta o rezolvi cumva. Eu mi-am instalat o aplicație sat-finder și am setat satelitul la favorite, îl "văd" imediat
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Telefonie terestra si satelit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest