Baofeng

Benzi de radioamatori si PMR.
gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Baofeng

Postby gusteru » 14 Jan 2020 08:29

A folosit cineva Baofeng walkie talkie de 5w, cum merg chestiile astea la comunicatii intre masini, cam la ce distanta te intelegi normal? sunt mai bune ca prm normale? o eventuala antena exterioara face diferenta semnificativa sau nu merita osteneala?
Multumesc

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Baofeng

Postby Razvan4x4 » 14 Jan 2020 10:10

Sunt in aceeasi situatie. Folosesc PMR bune, cu putere marita la 5W, insa din masina in masina tot nu fac treaba cum m-as fi asteptat. Baofeng promite multe, inclusiv benzile VHF, insa sunt nitel cam ilegale si nu stiu nimic despre calitate/fiabilitate. Cu siguranta, antena montata in exterior face treaba, insa din nou, nu prea e legal de folosit... Eu am zis ca o sa iau una de rucsac, de folosit mai mult ca scanner de frecvente :roll:
Casa Iacob nu e acasa

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Baofeng

Postby gusteru » 14 Jan 2020 10:36

deci intre masini ori cele normale ori cele de 5w tot un drac.Cum merg insa prin munti/paduri, mai bine decat un cb portabil, ma refer la drumetii, care ar fi mai avantajos, prm 5w sau cb portabil 4w?
Am vazut si statiifixe, de masina tot in banda prm printre altele ce lucreaza si in low power la 5w, ar fi mai bune in teren accidentat decat CB?
sa fiu mai explicit, am nevoie de comunicare intre vehicule si pedestrasi, in zona moderat muntoasa si cu paduri, nu ca ale noastre, dar tot paduri. Din pacate portabila CB in ssb nu am gasit daca or exista, iar in fm nu fac treaba mai deloc in tufisuri sau dupa colt.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Baofeng

Postby Razvan4x4 » 14 Jan 2020 10:52

Am mai facut aici diferite teste intre PMR si CB: http://4x4adventure.ro/forum/viewtopic.php?f=22&t=468 Cam lung, daca ai chef de citit
CB-ul in mod portabil e zero, frecventa de 27mhz nu se preteaza la asa ceva. Plus ca trebuie tot timpul sa rotesti de squelch. PMR-urile folosite la drumetii (nu din masina) fac treaba buna, am testat cam 3 km fara probleme, plus ca sunt mici, compacte.
Pe masina, daca vrei sa inlocuiesti CB, ambele PMR sau VHF sunt net superioare, insa necesita licenta de radioamator pentru a utiliza aceste frecvente. Cea mai misto combinatie e sa ai un transceiver care merge in toate benzile (Yaesu, Icom, Kenwood) si sa alegi in ce banda vrei sa te dai. Problema e pretul si, la fel, licenta. Dupa ce le-am intors si eu pe toate fetele, am ramas la CB pe masina. Daca ai antena reglata bine si niste W in plus, te duci lejer 20km si chiar mai mult (70km am vorbit din varf de munte in unda directa, iar cu propagare te auzi si pe alte continente). Frecventa e libera, echipamentele sunt ieftine...
Casa Iacob nu e acasa

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Baofeng

Postby gusteru » 25 Nov 2020 09:04

Pana la urma am luat doua baofeng
acum doua saptamani, le-am testat prin padurile Laponiei, paduri foarte dese de mesteacan, umede, daca are asta vreo influenta.
cu 5 w declarati au functionat cam 3 km si vreo 8 cand am fost pe un deal, cealalta statie fiind in cabana intre copaci.
portabila cb cu statia de pe masina nu a lucrat nici 2km in padure.
interesant este ca baofengul a functionat normal pe timpul aparitiei aurorei boreale in timp ce CB a parait de l-a gasit dracii pe canalele de la 20 in sus , mai putin pe 32. paraitul a inceput inainte de aparitia luminilor.
ma gandesc acum sa iau si o statie de masina prm

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Baofeng

Postby Razvan4x4 » 04 Jan 2021 16:56

Am luat si eu un Baofeng, deocamdata sunt multumit in raport cu banii dati. Cam incalcit meniul, greu de umblat, de schimbat ceva din mers. UHF si VHF sunt benzi incomparabil mai bune decat CB, asta e clat. Pana la a pune pe masina, vezi ca trebuie licenta pentru ele. PMR este un UHF cu unele ingradiri si foarte limitat de lege (nu ai voie mai mult de 500mW, nu ai voie cu antena demontabile, nu ai voie sa le modifici/setezi pentru a lucra in afara celor 8 canale prestabilite).
Casa Iacob nu e acasa


Return to “VHF, UHF si PMR”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest