PMR Alan G7

Benzi de radioamatori si PMR.
Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

PMR Alan G7

Postby Admin » 12 Feb 2011 20:19

Am folosit intens statiile astea si am fost incantat. Raza de acoperire este printre cele mai mari de pe piata, constructia este solida, inclusiv antena. Ce mi-a placut la ele este faptul ca au un clips cu arc, le poti agata de orice si faptul ca au volumul pe rotita si nu din butoane. Acumulatorii standard nu sunt foarte puternici, in schimb se pot inlocui la nevoie cu baterii R6 (AA). Statia poate lucra si in banda LPD, dar la noi nu este legala. Pe net am gasit ca se pot modifica usor la 5W, dar nu cred ca performantele vor fi conform asteptarilor. Eu am reusit sa vb in camp cam 10Km si cred ca mai mergeau. In oras, intre betoane se descurca excelent. Printre minusuri sunt incarcatorul care este comun pentru ambele statii si bateriile care nu tin foarte mult daca se folosesc la putere maxima si dimensiunile, trecute de media obisnuita a produselor de acest gen.
Asa arata statiile cind sint noi
Image
...iar asa, dupa o zi de munca:
Image

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: PMR Alan G7

Postby Adi » 12 Feb 2011 21:53

a 2-a poza intradevar spune multe legat de fiabilitate (asta daca mai functionau :lol: ) eu am avut o pereche cobra mt750, in camp deschis cam5-6 km pe kilometraj, in oras sub 1 km,dar pt 200 ron isi faceau treaba la peste sau prin padure, insa modelul tau pare mult superior, sunt bune o pereche la care sa tina bine bateriile, la alea firul de la baza de incarcare nu se putea baga si in statie direct?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: PMR Alan G7

Postby Admin » 12 Feb 2011 22:00

Statiile functioneaza si in prezent. Bateriile lasa loc si de mai bine, dar statia are mod de lucru "low", deci poti conserva bateriile daca nu ai nevoie de super acoperire. Oricum, tin cam o zi daca le folosesti normal. Din pacate incarcatorul este de tip desktop, iar incarcarea nu este deloc rapida. Am inteles ca exista totusi pt acest model si incarcator individual, incarcator auto, etc.


Return to “VHF, UHF si PMR”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests