Microfoane cu difuzor pt. portabile

Discutii specifice Citizen Band. Informatii, echipamente, upgrade.
sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby sever » 12 Aug 2015 15:28

Deschid acest topic pentru ca ma tot gandesc de o vreme sa renunt la statia mobila si sa folosesc una portabila.

Motivul: este destul de incomod sa iei si a pui statia de pe masina, dimensiunea, amplasarea difuzorului la majoritatea statiilor mobile (pe partea inferioara a statiei, adica pe burta). Ca performante, daca vrei strict comunicare pe distante normale, diferentele nu sunt insurmontabile.

De fapt chiar am inceput sa folosesc portabila pe post de mobila.

Pana acum am folosit mai multe statii, Alan52, Intek H520Plus si Storm Turboexplorer 10 W.

In principal cam la toate portabilele una dintre probleme este difuzorul, care la unele se aude mai clar/tare, la altele mai putin clar si mai incet, dar si faptul ca atunci cand vrei sa vorbesti ''duci la gura'' toata statia si, daca o folosesti ca mobila, legata la bricheta si antena externa, mai adaugi si tot harnasamentul cu fire spiralate etc (adaptorul de bricheta). In final se mai strica si firele spiralate pe care ai oricum pierderi foarte mari la emisie. Pierderile vin din designul si constructia adaptorului pentru alimentarea de la priza de bricheta si conectarea la antena exterioara.

Desigur pentru anumite inconveniente, atit la mobile cat si la portabile exista solutii date chiar de producatorii statiilor. In cele ce urmeaza eu ma refer strict la portabile si strict la unul dintre inconveniente.

Deci, hai sa scapam de un inconvenient al portabilelor, hai sa nu mai ducem toata statia, eventual si cu tot harnasamentul, ''la gura'' cand vrem sa vorbim. Chestie ca si rezolvata: microfonul de rever.

Toate statiile portabile profesionale, si anumite statii portabile CB, au ca accesoriu microfonul de rever, cunoscut si ca microfon cu difuzor. In final este un microfon care are si rol de difuzor si se poarta la reverul hainei, statia ramanand fixata la centura. In functie de modelul statiei si al microfonului de rever, acesta, din urma, poate include mai multe functii, pe langa cea clasica de PTT. Ca si functii suplimentare se pot mentiona, schimbarea canalelor si reglarea volumului. In fine aceasta este alta dscutie pe care nu doresc sa o dezvolt, cel putin acum.

Acum, revenind la CB-urile noastre, am inceput sa caut microfoane pentru portabile, si chiar am gasit pe anumite site-uri, cu preturi intre 26 RON si 100 RON, unele ereu dedicate pentru anumite modele de statii altele ”universale-Made in China”, la care mai adaugi si transportul 20 de RON. Eu avand o minunata portabila Storm de 10W, nu am vrut sa risc sa cumpar ceva care nu se potrivea, asa ca am lucrat cu ce am avut la dispozitie: Motorola.

Am luat un microfon de la Motorola si o mufa noua de portabila tot de la motorola, 30 cm de cablu de casti si doua mufe mono, una subtire si una normala. Din mufe si cablu am construit un adaptor pentru microfonul Motorola. Am testat mai intai sa vad daca microfonul deschide PTT-ul statiei, lucru care s-a intamplat.

Astfel m-am ales cu un microfon de rever Motorola la minunatul meu Storm. Rezultatul a fost uimitor, in microfonul de rever se aude mai clar si mai tare decat in statie. Microfonul este unul simplu, are numai PTT pe el, dar merge brici, si asta este ceea ce imi doream.

In final, nu-mi ramane decat sa fixez statia undeva in masina si daca nu este nevoie sa ajustez volumul sau squelch-ul nu mai am nevoie sa ating statia, vorbesc comod ca la o statie mobila.

Anexat vedeti si cum arata microfonul si adaptorul.
Attachments
Microfon de rever Motorola.jpg

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby svejk » 12 Aug 2015 19:56

in care masina vrei s-o fixezi? :D

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby svejk » 12 Aug 2015 19:58

sever wrote:De fapt chiar am inceput sa folosesc portabila pe post de mobila.


aa? :roll: :roll: pui ceva pe ea? asa, ca o comoda? sau are sertare? :)

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby sever » 13 Aug 2015 08:45

svejk wrote:
sever wrote:De fapt chiar am inceput sa folosesc portabila pe post de mobila.


aa? :roll: :roll: pui ceva pe ea? asa, ca o comoda? sau are sertare? :)


:D :D :D :D

Momentan o folosesc pe post de info trafic, montata in ce masini mai primesc pe mana :D :D

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby svejk » 13 Aug 2015 09:01

sa ai drumuri bune colegu'! p-aici cand dai?

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Microfoane cu difuzor pt. portabile

Postby sever » 14 Aug 2015 08:18

svejk wrote:sa ai drumuri bune colegu'! p-aici cand dai?


Sa vedem, vorbim oricum la telefon mai inainte. Ma tot gandeam si eu sa-ti fac o vizita. Am ramas cu gandurile :D


Return to “Comunicatii CB (27Mhz)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest