Comparatie intre portabile: CB vs PMR vs GMRS

Discutii specifice Citizen Band. Informatii, echipamente, upgrade.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Comparatie intre portabile: CB vs PMR vs GMRS

Postby Razvan4x4 » 30 May 2012 08:52

Image

Dupa ce am luat mai demult teapa incercand sa folosesc drept portabile statii CB (Alan 42 la vreemea respectiva), am vrut sa vad care ar fi cea mai buna solutie de comunicare non-profesionala. Am luat tot arsenalul de statii al meu si al lui Sever si ne-am apucat de teste, o zi in oras, alta in camp. Statiile au fost Alan 42, Storm Turboexplorer de 10W, Intek H 520, PMR-uri AEG si GMRS-uri Cobra. CB-urile au dat gres in toate conditiile, au clacat lamentabil in cateva sute de metri. Solutia a fost montarea de antene aftermarket (Albrecht) care dubleaza raza de acoperire, dar care sunt considerabil mai lungi. In aceste conditii am resusit sa ne intelegem in oras pe o distanta de cca 1 km printre cladiri, dar asta pt ca am stat cu mare atentie pe reglajul de squelch. La distanta asta PMR-urile merg decent, cu ceva fasait, dar cu modulatie mai buna si fara grija squelchului. Similar merg si GMRS-urile, dar asteptarile erau mai mari de la ele pt ca au putere de 2W, comparativ cu PMR-urile care au doar 0,5 W. CU PMR-urile si GMRS-urile am reusit sa mai ne indepartam cateva sute de metri pina sa ne auzim prost si in final sa pierdem legatura.

Verdict: in oras PMR rullz.

Am mers si in camp si am constatat aceeasi dezamagire la CB-urile dotate cu antena stock, care pierd legatura la o distanta de sub 1km. La aceasta distanta PMR-urile si GMRS-urile merg brici, parca ar fi la cativa metri. Am pus antenele aftermarket pe CB-uri si am continuat sa ne indepartam pina la aprox 1,5-2km cand CB-urile au cedat nervos si nu s-au mai auzit. Aici PMR-urile au mers bine, cu usor fasait, la fel si GMRS-urile. Am continuat sa ne indepartam mult si statiile au mers inca mult si bine pina la cca 7 km, distanta in linie dreapta. PMR-urile si GMRS-urile au mers fix pina in acelasi punct, desi asteptarile erau mai mari de la GMRS-uri, din cauza puterii de 4 ori mai mare.

Verdict: PMR the best ca statie portabila, 100% legala si fara licenta. Dezavantaj este nr mic de canale si constructia, de regula, mai de jucarie.
Casa Iacob nu e acasa

Return to “Comunicatii CB (27Mhz)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest