Storm Turboexplorer 10W Review

Discutii specifice Citizen Band. Informatii, echipamente, upgrade.
sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 07 May 2012 12:32

Recent am cumparat aceasta statie SH. Desigur anterior cumpararii am facut un research pe net ca sa vad ce poate sa faca si din pacate nu am gasit un review multumitor si numai impresii mai mult subiective si simple descrieri. Nici un cuvant despre cat de bine se preteaza aceasta statie ca portabila, pt. ca in final este o statie portabila si nu una mobila.

Astfel, acest review se concentreaza pe Storm Turboexplorer 10W ca statie CB portabila si nu ca statie CB mobila, drept pt. care va rog nu pierdeti acest lucru din vedere. Tineti cont si ca acest review este facut prin prisma utilizarii acestei statii pt. info trafic in Romania si nu pentru alte activitati sau in alte tari, deci faptul ca nu are AM nu conteaza.

In primul rand eu doresc sa folosesc aceasta statie ca portabila pt. infotrafic. Dece portabila, simplu, nu vreau sa leg la bricheta statia si nici la o antena exterioara cu talpa magnetica si mufa PL pt. ca imi este groaznic de incomod. Eu vreau sa o folosesc cu o antena Albrecht de 48 cm pe mufa BNC (adica mufa de pe statie) agatata pe geam cu ajutorul unui suport de antena tot cu mufa BNC de la Albrecht si pe bateriii sau acumulatori. Astfel in loc sa am tot harnasamentul pus pe statie cu legaturile la mufa de bricheta si mufa PL de antena o sa am un singur cablu de 50 ohmi legat la state pe mufa BNC.

Voi incepe in primul rand cu o scurta descriere si il rog pe "colegul" Suzuker sa vina cu pozele si cu completari la acualul material.
Multa lume considera aceasta statie ca o copie a lui Alan 42 ceea ce din punct de vedere al aspectului exterior dar si al celui functional total gresit. Nu va inchipuiti ca este ceva original. Este pur si simplu , cel putin la exterior o copie fidela a statiei Albrecht AE 2980 versiunea pt. Europa dar si functional pt. ca asemeni versiunii AE2980 pt. Europa, are numai FM. In final Storm Turbo explorer este o statie oarecum "pirat" burdusita cu o putere de emisie de 10W.

Unele dintre diferentele dintre cele 2 statii Storm si Albrecht sunt:
1. Storm are o putere de emisie de 10 W iar Albrecht de numai 4W
2. Storm nu are posibilitatea de a bloca butoanele iar Albrecht are aceasta functie;
3. Storm are support pt. 6 baterii iar Albrecht pt. 9 baterii/acumulatori

In fine dupa aceasat introducere sa facem descrierea promisa.

Statia vine cu support de 6 baterii si o antenna mica, nu mai mare decat majoritatea antenelor cu care vin portabilele in CB si care sunt eminamente inutile daca doresti sa vorbesti la mai mult de 1km in camp deschis. Tot in dotarea statiei mai intra si adaptorul combinat de bricheta auto la 12 V si legatura la mufa PL pt. antena exterioara. Desigur sa nu uitam de snuruletul pt. tinut statia agatata de incheietura mainii.

Statia are numai squelch manual si nu are filtre suplimentare de reducere a zgomotului iar in momentul in care se creste volumul de sunet statia se aude strident avant volumul sunetelor inalte foarte mare. Desigur are mai multe benzi FM.

Tot la descriere cred ca este interesant de mentionat ca toate accesoriile de la Alan 42, poate si de la Albrecht, se potrivesc la Storm Turboexplorer 10W. Nu vorbesc din auzite ci din ce am testat eu, astfel adaptorul de la bricheta de la Alan 42 se potriveste de minune ca si pachetul de acumulatori sau cel de baterii. Trebuie mentionat si ca statia indica numarul canalului si fregventa cu 3 decimale.

Testele pa statie s-au facut in oras dar si in afara orasului, cu putine obstacole, gen mici caringuri de copaci in rest camp.
Puterea de emisie a statiei Storm Turboexplorer a fost de asemenea masurata iar resultatele sunt:
1. Cu baterii aproape descarcate puterea de emisie pe Low (4W)este de 2.5W iar pe High (10 W) este de 5.5W;
2. Cu alimentare de la bricheta masinii in Low este de 5.5 W iar in High este de 12W, wow!!

Motivatia pt. care am folosit baterii aproape descarcate este ca daca masori cu baterii noi noute nu vei avea acele valori mai mult de 10 minute de emisie iar noi am vrut ceva cat mai aproape de realitate. Desigur merita mentionat ca testul de putere pe baterii s-a facut pe mufa BNC de pe statie.

Testele in oras si in afara orasului s-au facut utilizand ca receptor/emitator de test o statie portabila Alan 42.
In oras noi am estimat ca statia bate max 2km in linie dreapta avand cladiri inalte (10 etje si peste) ca obstacole si folosind o antena aftermarket de la Albrecht de 48 cm si pachetul de 8 acumulator de la Alan 42, setand puterea de emisie pe High.

In afara orasului noi estimam ca statia bate max. 4 km utilizand o antenna after market de la Albrecht si pachetul standard de baterii cu care vine statia. Atentie bateriile erau aproape descarcate iar puterea de emisie era setata pe High. Desigur cu pachetul de acumulatori de la Alan 42 sau cu baterii noi putea sa emitea la o distant mult mai mare.
In final ca o concluzie, statia este comparabila ca si calitate a receptiei cu Intek H520 Plus sau Alan 42 dar avand in vedere ca Storm Turbo explorer nu are functia de blocare a butoanelor, extrem de utila cand mergi singur cu masina si nu ai copilot, chiar daca poti pastra ecranul luminat oricat doresti ca la statiile Intek H520 Plus sau Alan 52, singurul motiv pt. care iti poti dori aceasta statie este puterea superioara de emisie, care fara licenta o folosesti ilegal.

Daca Storm Turboexplorer nu ar fi avut o putere de emisie de 10W nu ar fi existat nici un motiv pt. care sa alegi pe aceasta statie.
Tineti cont ca aceasta statie este una “pirat”,nu ai nici un suport tehnic, nu ai nici un site de internet care sa te ajute macar cu un manual de utilizare si nu gasesti nici un accesoriu de cumparat separat daca se strica unul din cele venite cu statia. Noroc ca se potrivesc cele de Alan 42.

Din pacate pana acum inca nu am apucat sa testez statia de baterii sau acumulatori pt. ca am alta statie la test. Cum termin actualul test, incep testarea statiei Storm Turboexplorer pe baterii si revin cu amanunte.

Cam asta a avut eu de spus despre aceasta statie si sper sa va fie de folos.

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 08 May 2012 10:03

Revin cu o mica observatie asupra statiei. Am citit pe mai multe site-uri de net care vindeau aceasta statie si care sustineau ca statia are functia de blocare a butoanelor si filtre de reducere a zgomotelor de fond. Fotografia era identica cu statia pe care am testat-o eu si pot spune ca statia NU are functia de blocare a butoanelor si NU are filtre de reducere a zgomotelor de fond.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby Razvan4x4 » 08 May 2012 21:16

Statia asta este facuta pe vapor. Chinezul scrie ce vrea clientul pe ea, de aici si multitudinea de denumiri sub care e gasita pe piata. Deja nu prea se mai stie care e originalul. Ba da, originalul este Alan 42, singura portabila facuta de un producator consacrat si in acelasi timp singura care merita banii (macar o parte din ei). La preturile la care se gaseste "marca" storm pe piata mie mi se par bani aruncati pe fereastra, in ciuda puterii care oricum este ilegala si daca veti emite cu ea prin tari ca Austria o sa vedeti la ce ma refer.
Casa Iacob nu e acasa

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 08 May 2012 21:30

Va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase la aceasta statie cel putin pana o vand

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 08 May 2012 22:01

Update

Printr-un noroc absolut am gasit si cumparat toate accesoriile originale ale acestei statii, adica cartus de 9 acumulatori, nu 8 ca la jaful de alan42, incarcatorul de acumulatori la 220v si la 12v (priza de la bricheta auto). Multumim Svek.

Desigur ceea ce eu consider noroc, Suzukerul poate considera ghinion pt. ca am gasit un motiv sa arunc banii pe geam.

Deci review-ul va continua cu accesorii originale Storm Smart Technologies cica SUA, dar miroase a firma inregistrata prin moldova noastra. Daca ma gindesc bine si caut mai bine cred ca gasesc firma asta cica din SUA inregistrata in Romania.

Dati un clic pe link-ul de mai jos. Ce sa facem informatii publice.

http://www.listamarci.ro/marca-storm-sm ... -70180.htm

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby Razvan4x4 » 08 May 2012 22:30

Aha, deci Storm Smart Technologies asta nu e fabricat în SUA aşa cum scrie pe ea, ci este o marca din Iaşi? :lol:
Asta este ce scrie pe spate la staţia pe care o am în mână şi care, din fericire este a lui Sever :mrgreen:

Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby turagmes » 08 May 2012 23:06

am folosit eu o dracie din asta zilele trecute...emite destul de bine dar are prea multe butoane...prea apropiate...prea......prefer Cobra :mrgreen:

curand schimb Cobra 19 Dx...cu un sarpe mai mare....editie jubiliara :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 21 May 2012 09:23

Astazi am inceput testele cu Storm Turboexplorer 10W pe pachetul de acumulatori (9 buc la 2700 mAh).
Ca prima impresie ce sa zic, se aude claxonul masinii in statie cand este utilizat, ceea ce inseamna ca nu pra are filtre la receptie deci zgomot de fond mare, care in anumite cazuri te obliga sa ridici squelch-uil foarte sus.
Asa ca sa fac o comparatie cu un storm de 20 w inseamna ca emiti mai departe decat poti sa receptionezi, deci 20w sunt inuili.

In rest mi-a placut pana acum, emite clar mai departe decat alan 42 care insa nu are problema claxonului.

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 03 Jun 2012 21:48

am terminat testul pe acumulatori. Deci inn regim info trafic tine cam 20 de ore cu pachetul lui de 9 acumulatori de 3700

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Storm Turboexplorer 10W Review

Postby sever » 17 Jul 2012 14:52

Am incheiat si testul pe baterii si cu stupoare am constatat ca pe baterii, adica 6 buc. R6 (AA) de la Energiser statia tine cam 30 de ore.


Return to “Comunicatii CB (27Mhz)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest