Review statie CB Performer VR32

Discutii specifice Citizen Band. Informatii, echipamente, upgrade.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Review statie CB Performer VR32

Postby Razvan4x4 » 27 Dec 2011 19:47

Este o statie pe care o veti gasi sub diverse nume (ex: Performer), dar cu acelasi indicativ (VR32) si care din cate imi dau seama este copiata de chinezi de pe un model mai vechi de Danita. Statia se numara printre cele mai ieftine pe care le veti gasi pe piata, cu un pret de aprox 230 RON. Despre calitate e ca la daciile vechi, adica depinde cum o nimeresti. Prima pe care am avut-o a fost ok, mergea bine si arata ca o statie muncitoreasca, numai buna de tavaleala. A doua, pe care am luat-o pentru cineva avea direct microfonul stricat si nu ma auzeam. Tot la capitolul microfon, chinezii s-au plictisit intre timp si nu au mai pus butoane de schimbare a canalelor, lucru pe care l-am apreciat din start la prima mea statie VR32 care oferea acest feature interesant in gama asta de pret. Tot in gama asta de pret este un lucru laudabil si prezenta functiei PA si S-metrul, care desi este cu leduri, este mult mai bun decat nimic. Mi-au placut difuzorul care se aude tare si clar, dar si dimesiunile reduse. Printre minusuri ar fi scquelch-ul care nu permite un reglaj foarte fin la limita de zgomot si modul greoi de schimbare a canalelor la versiunea fara butoane pe microfon. In rest, o statie buna la banii ei.

O poza cu statia montata in bordul de Samurai, in lacasul de sus destinat casetelor:

Image

Datele tehnice ale statiei sunt urmatoarele:
4 Watts 40CH AM/FM/PA
• LED channel readout
• LED bar meter RF Power/Rx signal level
• CH 9/19 priority channel
• Full Channel scan
• UP/DN Electronic channel selector
• 4 Watts 40CH AM/FM/PA
• Built-in NB+ANL noise filter
• Vol./SQL. Controls
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Review statie CB Performer VR32

Postby turagmes » 28 Dec 2011 18:17

Jopix-ul asta e de nota 10....a facut treaba buna pe Samurai...in conditii extreme....apa in ea....praf.....socurile aferente suspensiei....pur si simplu statia asta nu stia ce e in jurul ei :D


Return to “Comunicatii CB (27Mhz)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests