Review statie Team RoadCom

Discutii specifice Citizen Band. Informatii, echipamente, upgrade.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Review statie Team RoadCom

Postby Razvan4x4 » 27 Dec 2011 16:05

Am avut o perioada si acest model de statie. Este vorba de Team RoadCom, o statie facuta sa semene foarte mult cu un casetofon auto, in locul caruia se poate si instala foarte usor. Statia pare desteapta la prima vedere, se poate alimenta direct la 12 sau 24V, are memorii, squelch automat, un display mare cu posibilitatea alegerii iluminarii intre portocaliu si albastru, functie VOX.
Statia arata cam asa cind este montata in bord:

Image

Dupa ce am folosit-o cateva luni, am ajuns la cateva concluzii. Statia emite si receptioneaza bine. A mea era urcata in 15W si chiar facea treaba. Problema ei este lucratura, un plastic ieftin care zdrangane si intra in vibratii atunci cand se vorbeste ceva pe difuzor. Difuzorul este pe statie si nu se aude deloc daca atunci cand este montata in bord nu este folosit un difuzor extern. Partea buna este ca exista mufa pentru el. S-metrul indica numai balarii, e ca si cand ar fi pus degeaba, initial am crezut ca e defect, dar am observat ca e o problema a acestui model. Squelch-ul asa-zis "automat" este doar o setare a squelch-ului undeva la jumatate, nicidecum ceva dinamic ca la statiile mai scumpe care au asa-ceva. Butoanele sunt si ele sub orice critica, potentiometrele freaca uneori de carcasa, butoanele se misca si dau impresia ca vor sa plece de la locul lor. In concluzie, ar fi o statie buna, dar nu la pretul ala (in jur de 500 ron).

Cateva date tehnice:

Display reglabil portocaliu/ albastru
Functie VOX
Reapelare ultimul canal
Functie Back-Up
4 canale de memorie
Tensiune reglabila automat 12 / 24 V
Modulatie AM/FM
Squelch automat
S-Metru
Functie Scan
Dual Watch
Prioritate Canal
Blocarea Tastaturii
Selector canale
External S-Meter
External Speaker Socket
Microfon cu functie Up / Down
Conector : Microfon 6-Pini
Dimensiuni : 188 x 56 x 150 mm
Greutate : 740 gr.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Review statie Team RoadCom

Postby Astral » 27 Dec 2011 21:55

Am avut si eu una pe Mazda si m-am impacat f bine cu ea ! In afara de acel auto-squelch care si eu aveam impresia ca ma inseala, nu am constatat ca freaca butoanele, etc. Iar ca pret, eu am dat pe ea doar ~350 lei, noua, nu mai stiu de pe care site !
In concluzie, daca as fi avut loc unde s-o bag in bord si la 70, tot statia asta mi-as fi luat !


Return to “Comunicatii CB (27Mhz)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest