de unu' singur, teleleu

Iesiri de tura sau de recunoastere.
User avatar
andy68
Posts: 152
Joined: 07 Oct 2010 09:20
Location: Bucuresti
Contact:

de unu' singur, teleleu

Postby andy68 » 15 Sep 2014 09:48

Daca tot am masina am purces in scurt in ziua de sambata la un mic tur pe meleagurile buzoiene.
Am ales un traseu care doar pare mai scurt dar nu este si care pare ca poate fi facut in timp record, dar nu se poate.
Ah, sa nu uit, nu am poze ca nu m-am invrednicit de aparat.
Traseul (fara rovigneta) strabate Romania profunda, aia unde panglica de asfalt este ingusta si in multe locuri lipseste cu desavarsire. Se pare ca in anumite locuri a fost candva asfalt acum insa au mai ramas ici si colo petice stinghere.
Deci:Bucuresti, Stefanestii de jos/sus, Dascalu, Moara Vlasiei, Lipia, (adio asfalt! de aici) Nuci, Gherghita, Draganesti, Meri, Baraitaru, intersectie cu D1D, Parepa-Rusani, Colceag, Inotesti, intersectie D1B, Ceptura de sus/jos, Rotari, Malu Rosu, Tataru (off-road nene!!!) Sangeru, Butuci, Buda Craciunesti, Scarishoara, Barasti, Cislau (ne intalnim din nou cu asfaltul cinstit), Patarlagele, Sibiciu de jos si... Colti (end of the trip si end asfalt).
Traseul acolo a fost Colti-Muscelu Caramanesc-catun Nucu, fiind uscat m-am aventurat direct in Poiana Cozeanca unde am lasat masina si impreuna cu copilotul Marian (un coleg de la banca) am luat-o la picior spre siturile rupestre.
La intoarcere surpriza! Drumul erste barat de 2 vaci si una carutza cu fan si tzaranul din dotar. Il intreb: se poate trece si pe partea cealalta? El zice daaa pe rau, eu inteleg peste rau si uite asa ajung sa pun samuraiu' pe greu ca sa urc o panta plina de pietre si ajung in curtea unei femei cu vreo trei plozi atarnati de fuste care face ochii mari si zice: da' cum D-zau ati ajuns dvs. aiciea ca nu urca nici carutza? Atunci mi-am dat seama ca am imbulinat-o si dai intoarcerea din 71 de miscari si dai iar pe greu dar usor usor sa nu rup agregatu' si in final am iesit din mare belea.
Intre timp ala descarcase caruta si am putut trece. In rest drumul; de intoarecere a fiost banal: Buzau- Bucuresti . Pe drumul de intoarcere am cumparat si blestemata de vigneta.
Imi iau Samurai, ii pun punti de Toyota si ma dau cu Toyo-rai!
Prima parte rezolvata: Posesor de samurai 1.3i 59kw.

User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

Re: de unu' singur, teleleu

Postby niku iorga » 15 Sep 2014 15:34

Bravo! Sfat: mai du-te singur in offroad. :lol: :lol: :lol:

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: de unu' singur, teleleu

Postby Razvan4x4 » 15 Sep 2014 19:58

Andy, un aventurier incurabil! :D
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: de unu' singur, teleleu

Postby dok » 15 Sep 2014 20:33

Bravo ! Esti un adevarat offroaderrrrrr ... :P
Morala acestei deplasari: asa cum iarna nu-i ca vara, nici Samurai-ul nu-i caruta ... :lol:
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: de unu' singur, teleleu

Postby RZV » 15 Sep 2014 21:53

Rovigneta sau cun dreak se cheama te fereste de offfroad si te tine pe asfalt....

Ps de banii dati pe benzia sa bai coclaurii lui din prima si aveai mai mult timp de aer curat.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
andy68
Posts: 152
Joined: 07 Oct 2010 09:20
Location: Bucuresti
Contact:

Re: de unu' singur, teleleu

Postby andy68 » 16 Sep 2014 12:26

niku iorga wrote:Bravo! Sfat: mai du-te singur in offroad. :lol: :lol: :lol:


Am uitat sa precizez ca atunci cand am intors samuraiu' acolo unde ajunsesem, cararea era intre 2 garduri, unul de barne groase si unul de sarma/sarme trase intre alte barne, tot asa de groase si artzagoase.
In timp ce ma cazneam sa intorc a aparut si baba (cred ca era ori mama ori soacra lu' aia tanara) si care se uita chiorash la mine si mi-am amintit de niku iorga cand i-a dat infrangerea la gard lu' baba aia de la satu' Punga si am inceput sa rad (manzeste).
Imi iau Samurai, ii pun punti de Toyota si ma dau cu Toyo-rai!
Prima parte rezolvata: Posesor de samurai 1.3i 59kw.


Return to “Iesiri de weekend”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests