Home»Noutati»Adi Răduță este campion Est European la clasa MX1 de motocross

Adi Răduță este campion Est European la clasa MX1 de motocross

0
Shares
Pinterest Google+

Adi Răduță a devenit pentru cea de-a cincea oară campion Est European la motocross.

Riderul român a câștigat ultima etapă a acestui campionat duminica trecută, în cadrul etapei desfășurată pe circuitul de la Troyan, în Bulgaria. Răduță este campion la clasa MX1 cu motoare de 450 centimetri cubi.

Cursa din weekend a fost dificilă din pricina ploii abundente, care a dus la multe abandonuri în rândul competitorilor săi. Adi s-a declarat încântat de nivelul de pregătire al motocicletei sale pentru această etapă, iar rezultatul său se datorează și echipei tehnice, esențială în orice competiție.

Sezonul 2017 mai rezervă pentru Adi Răduță încă o etapă, care are loc în cadrul Campionatului Național al Bulgariei la Motocross. Răduță aleargă pe un Yamaha YZ450F și a obținut cinci titluri la clasa MX1 în România din 2009 până în prezent.